Oblíbený trik prodejců končí. Soud už jen tak neobejdou

1. dubna 2012 | Rozhodčí doložky ve spotřebitelských smlouvách dostanou přísnější pravidla. Lidé mají od dubna opět více šancí, jak uspět v případném sporu s nepoctivými obchodníky nebo s poskytovateli nebankovních půjček.

Začíná totiž platit novela zákona, která výrazně omezí oblíbenou zbraň podvodníků - takzvané rozhodčí doložky ve spotřebitelských smlouvách.

 

Díky používání soukromých rozhodců místo běžných soudů může prodávající dosud obejít zákony na ochranu spotřebitele a soudní ochranu.

 

Výběr rozhodců i pravidla jejich rozhodování totiž mohly být prakticky plně v rukou obchodníka. Zákazník si takové možnosti ve smlouvě buď ani nevšimne, nebo ji nepovažuje za zásadní a očekává, že všichni rozhodci se řídí podobnými pravidly jako běžné soudy.

 

Novela z dílny ministerstva spravedlnosti, účinná od 1. dubna, dosavadní zneužívání rozhodčích doložek omezit, přestože je ve spotřebitelských smlouvách zcela nezakáže.

Konec nenápadných ustanovení

První změna vést především k větší informovanosti spotřebitele. Případná rozhodčí doložka totiž nově musí být předkládána k podpisu samostatně, tedy nikoliv jako (často nenápadná) součást celkové smlouvy.

 

Cílem je omezit počet lidí, kteří souhlas s doložkou podepíší jen proto, že nečtou celou kupní smlouvu nebo rozsáhlé všeobecné obchodní podmínky.

 

"Kromě toho bude podnikatel muset spotřebitele včas náležitě informovat a vysvětlit mu, jaké důsledky pro něj z případného uzavření rozhodčí doložky plynou," říká advokát Petr Bříza z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

 

"Doložka přitom musí nově povinně obsahovat určité základní náležitosti - například pravdivé, přesné a úplné informace o rozhodci, o odměně pro rozhodce, o předpokládané výši nákladů či o místu konání rozhodčího řízení," dodává Bříza.

Rozhodcem nemůže být kdokoliv

Druhá novinka stanoví, že rozhodcem ve spotřebitelských sporech nemůže být kdokoliv, ale pouze osoba bezúhonná a s právním vzděláním, navíc zapsaná v seznamu ministerstva spravedlnosti.

 

A třetí novinka výslovně říká, že rozhodčí řízení může přezkoumat soud. Spotřebitel se však na něj musí obrátit do tří měsíců od doručení rozhodčího nálezu.

 

Zrušit verdikt rozhodců bude moci soud v případě, že je v rozporu se zákonem na ochranu spotřebitele nebo "ve zjevném rozporu s dobrými mravy nebo veřejným pořádkem".

Jen pro nové smlouvy

Přísnější úprava rozhodčího řízení se nicméně použije pouze na vztahy vzniklé po 1. dubnu 2012.

 

"V praxi to znamená, že platnost dříve uzavřených rozhodčích doložek uzavřených před 1. dubnem se bude posuzovat podle současné právní úpravy," vysvětluje Bříza

Rychlé řešení pro obchodníky

Rozhodčí řízení, zvané též arbitráž, původně vzniklo jako alternativa pro řešení sporů mezi podnikateli.

 

Bývá totiž zpravidla rychlejší a jednodušší než soudní řízení. Navíc proti verdiktu prakticky není možné odvolání, zatímco u klasického soudu může postupně rozhodovat více instancí.

 

V posledních letech je však mnohem častěji používáno také ve vztazích mezi obchodníky a běžnými spotřebiteli nebo dokonce i mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Časté je zneužívání doložky u nebankovních poskytovatelů půjček.

"Setkali jsme se s případy, kdy došlo k nezaplacení jedné splátky, a rozhodce během krátké doby rozhodnul ve prospěch věřitele. Přiznal nemravné úroky, pokuty a odměny a dříve než spotřebitel stačil zareagovat, exekutoři odvezli jeho majetek," říká právní konzultant časopisu dTest Miloš Borovička.

Zdroj: Petr Kučera, Aktuálně.cz