Klient uspěl proti Home Creditu a sám na firmu poslal exekutory
26. listopadu 2014 | Klient Home Creditu si vymohl, že mu má společnost nahradit peníze z neoprávněné exekuce nařízené na základě neplatné rozhodčí doložky. Úvěrová firma ale peníze včas neuhradila, proto teď sama čelí exekuci. Neplatné rozhodčí doložky v určité době využívaly i společnosti Essox, Komerční banka či Cetelem.
Splátková společnost Home Credit ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera čelí exekuci a má svému bývalému klientovi panu K. a exekutorovi zaplatit celkem skoro 11 tisíc korun. Vyplývá to z vyrozumění o zahájení exekuce od znojemského exekutora Vojtěcha Jaroše, které má MF DNES k dispozici.
Případ začal v prosinci 2013, kdy Home Credit na pana K. uvalil exekuci kvůli nesplácenému dluhu. Stalo se tak ale na základě sporné rozhodčí doložky. V roce 2013 totiž Ústavní i Nejvyšší soud rozhodly, že exekuce vedené dle neplatných rozhodčích nálezů musejí být zastaveny.
Důvod neplatnosti drtivé většiny rozhodčích doložek je to, že doložky neurčovaly, že spor bude rozhodovat konkrétní rozhodce ‚pan Novák z Brna’, ale rozhodce nějakého soukromého ‚rozhodčího soudu’, který bude vybrán dle pravidel tohoto soukromého rozhodčího soudu.Klient tak předem nevěděl, kdo bude jeho spor rozhodovat, což soudy označily za protiprávní.
Pan K. se tedy na základě judikatury nejvyšších soudních instancí domohl zastavení své exekuce. To mimo jiné znamená, že jeho dluh se dostal na původní výši před vymáháním, protože byl ponížen o náklady rozhodčího řízení, exekuce nebo peníze, které pan K. musel zaplatit za advokáta. Home Credit tedy měl do 28. října uhradit panu K. částku 2450 korun. To se ale nestalo, a tak se pan K. obrátil na jiného exekutora, který následně zahájil exekuční řízení právě proti splátkové firmě.
Podle splátkové firmy je exekuce nesmyslná. „Home Credit dlužnou částku uhradil asi před týdnem složenkou na adresu klienta a čeká na formální ukončení případu,“ říká mluvčí společnosti Zuzana Bienvenu. Redakci zaslala i kopii složenky. Je na ní datum podání 20. listopadu. Podle usnesení o zastavení exekuce na pana K., které má MF DNES rovněž k dispozici, však bylo rozhodnutí o ukončení původní exekuce a povinnost zaplatit klientovi vykonatelné o tři týdny dřív, na konci října.
Návrh na nařízení exekuce (která zněla na vrácení 2 450 Kč klientovi a 8 265 Kč exekutorovi jako náhradu nákladů, které měl se zastavenou exekucí - pozn. red.) byl podán 13. listopadu k exekutorovi. Ten to poslal na soud, kam to došlo 18. listopadu. Soud pak pověřil exekutora 21. listopadu. Pokud tedy uhradili 20. listopadu, uhradili pozdě. Exekuce tedy byla zahájena oprávněně.
Sto tisíc protiprávních exekucí
Případ není ojedinělý. Obdobné rozhodčí doložky využívaly po určitou dobu i společnosti Essox, Cetelem, Komerční banka či Profi Credit. Ve svých smlouvách měly neplatné rozhodčí doložky na tzv. soukromé rozhodčí soudy. Spotřebitel při sjednání půjčky podepisoval, že v případě sporu nebude rozhodovat soud, ale rozhodce určený soukromým rozhodčím soudem či obdobnou institucí.
Soudy však nemají kapacity tyto exekuce z vlastní iniciativy zastavit, a proto je to na lidech, aby se sami ozvali. „Není nám známo, zda soudy provádějí automatické prověrky veškerých v minulosti nařízených exekucí,“ informoval mluvčí Ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.
Úvěrové společnosti, ale i některé banky údajně vědí, že vedou desítky tisíc protiprávních exekucí, ale cynicky spoléhají na to, že o možnosti zastavení exekuce se dozví jen velmi malé procento lidí. Jakmile spotřebitel zastavení exekuce navrhne, úvěrové společnosti se zastavením zpravidla souhlasí, neboť si jsou vědomy svého protiprávního jednání.
Původní dluh zastavením exekuce nezaniká, varují firmy
Komerční banka tvrdí, že rozhodčí doložky přestala v úvěrových smlouvách používat již v roce 2010. Z toho, že některé exekuce mohly být nařízeny na základě neplatné rozhodčí doložky se sice nevyviňuje, ale upozorňuje, že dluhy bude vymáhat i po zastavení exekuce.
„Judikatura Nejvyššího soudu nezpůsobuje zánik samotného úvěrového vztahu či omezení závazků klientů splatit poskytnutý úvěr v souladu se sjednanými podmínkami. V případě porušení závazků ze strany klientů proto budeme postupovat ve vymáhání dlužných částek v souladu s platnými právními předpisy,“ informoval mluvčí banky Michal Teubner. Téměř totožnou větou odpověděl i Miroslav Beneš, mluvčí Essoxu, který z poloviny patří právě Komerční bance.
„Vždy postupujeme v souladu se soudním rozhodnutím, pokud s sebou nese zastavení exekuce, rozhodnutí respektujeme,“ uvedl za Profi Credit jeho marketingový manažer Ladislav Pavlík.
Mluvčí Cetelemu Tomáš Siegler namítl, že otázka zastavování exekucí stále není vyřešena. „Stanovisko nejvyššího soudu ze dne 30. 9. 2014 se staví proti zastavování exekucí,“ podotkl. I on upozorňuje, že zastavením exekuce původní dluh nezaniká. Na dlužníka tedy firma podá novou žalobu, tentokrát už k obecnému soudu. „Náklady, které lze nárokovat vůči dlužníkovi, určí až soud v novém nalézacím řízení,“ doplnil.
Zdroj: Eva Moniová, iDnes.cz